Winners of Scholarship Competition

2019 WINNERS

Sr. PIANO Division – Douglas Family Memorial Scholarship Jr. PIANO Division – Dr. Howard & Peggy Andersen Scholarship
1st Place: Daniel Chang 1st Place: Kathleen Thompson
2nd Place: Steven Yang 2nd Place: Annika Chang
3rd Place: Tracy Zhang 3rd Place: Albert Hu
Sr. STRINGS Division – Georgia Daniel Memorial Scholarship Jr. STRINGS Division – Tom & Sue Spackman Scholarship
1st Place: Catherine Carson 1st Place: Rachel Rho
2nd Place: Enoch Kim 2nd Place: Isabelle Ekstrom
3rd Place: Ambrose Dukek 3rd Place: Evan Schuman
Sr. BRASS & WINDS Division – Dr. Robert & Gloria D. Swanson Scholarship Jr. BRASS & WINDS Division – Karsell Family Scholarship 
1st Place: Sue Simha 1st Place: Andrei Bancos
2nd Place: Elliana Prigge 2nd Place: Gracelyn Atwood
3rd Place: Ethan Erickson 3rd Place: Luke Kim
Sr. VOICE Division – Sally Duffy Memorial Scholarship
Dr. John Hamilton Edmonson Scholarship
CAMP Scholarship – Carl Schroedel Memorial Scholarship – by the Judy & Jim Sloan Foundation
1st Place: Haven Honermann Catherine Carson (violin)
2nd Place: Joseph Sedarski
3rd Place: Ashlee Terrill

2018 WINNERS

Sr. VOICE Division – Sally Duffy Memorial Scholarship
Dr. John Hamilton Edmonson Scholarship
CAMP Scholarship – Carl Schroedel Memorial Scholarship – by the Judy & Jim Sloan Foundation

Sr. PIANO Division – Douglas Family Memorial Scholarship Jr. PIANO Division – Dr. Howard & Peggy Andersen Scholarship
1st Place: Clara Xu 1st Place: Margaret Hu
2nd Place: Emily Deng 2nd Place: Annika Chang
3rd Place: Daniel Chang 3rd Place: Isabelle Ekstrom
Sr. STRINGS Division – Georgia Daniel Memorial Scholarship Jr. STRINGS Division – Tom & Sue Spackman Scholarship
1st Place: Catherine Carson 1st Place: Isabelle Ekstrom
2nd Place: Daniel Fleury                  Annie Wu
3rd Place: Charles Kanne 2nd Place: Damian Kim
Sr. BRASS & WINDS Division – Dr. Robert & Gloria D. Swanson Scholarship Jr. BRASS & WINDS Division – Karsell Family Scholarship 
1st Place: Spencer Ketterling 1st Place: Alexandra Bancos
2nd Place: Dominick Sokotoff 2nd Place: Andrei Bancos
3rd Place: Greta Van Loon 3rd Place: Kesarin Sunil Mehta
1st Place: Rebecca Frei Rebecca Frei
2nd Place: Sonya Penheiter
3rd Place: Abby Orvis

2017 WINNERS

Sr. PIANO Division Jr. PIANO Division
1st Place: Stephanie Deng 1st Place: Emily Deng
2nd Place: Theodore Thayib 2nd Place: Clara Xu
3rd Place: Tracy Zhang 3rd Place: Truman Dangerfield
Sr. STRINGS Division Jr. STRINGS Division
1st Place: Breanna Shen (violin)
1st Place: Hannah Reinschmidt (violin)
1st Place: Enoch Kim (cello)
2nd Place: Aaron Mead (violin) 2nd Place: Daniel Fleury (cello)
3rd Place: Theodore Thayib (cello) 3rd Place: Evan Schuman (violin)
Sr. WINDS Division Jr. WINDS Division
1st Place: Mickaela Pasch (Oboe) 1st Place: Ethan Erickson (French horn)
2nd Place: Anthony Sinicrope (French horn) 2nd Place: Emily Ren (flute)
3rd Place: Elijah Schouten (Clarinet) 3rd Place: Alexandra Bancos (flute)
Sr. VOICE Division CAMP Scholarship
1st Place: Isaac Lynch Elijah Shouten (clarinet)
2nd Place: Victoria Sawchuk
3rd Place: Clara Goetz, Kristina Harfman

2016 WINNERS

Sr. PIANO Division Jr. PIANO Division
1st Place: Anna Chopp 1st Place: Michelle Mai
2nd Place: Grace Chang 2nd Place: Tracy Zhang
3rd Place: Mary Hagan 3rd Place: Clara Xu
Sr. STRINGS Division Jr. STRINGS Division
1st Place: Nicholas Scheel (cello) 1st Place: Catherine Carson (violin)
2nd Place: Natalie Tran (cello) 2nd Place: Breanna Shen (violin)
3rd Place: Sophie Le Deley (cello) 3rd Place: Enoch Kim (cello)
Sr. WINDS Division Jr. WINDS Division
1st Place: Annika Johnson (French horn) 1st Place: Sue Simha (flute)
2nd Place: Jiwon Kim (flute) 2nd Place: Sidney Clarke (flute)
3rd Place: Christopher O’Driscoll (French horn) 3rd Place: Stella Schram (clarinet)
Sr. VOICE Division CAMP Scholarship
1st Place: Isabel Kramlinger Anna Chopp (piano)
2nd Place: Calli McCartan
3rd Place: Abigail Schneekloth

2015 WINNERS

Sr. PIANO Division Jr. PIANO Division
1st Place: Curtis Baum 1st Place: Helen Li
2nd Place: Anna Chopp 2nd Place: Clara Xu
3rd Place: Stephanie Deng 3rd Place: Steven Yang
Sr. STRINGS Division Jr. STRINGS Division
1st Place: Alexander Scheel (violin) 1st Place: Hannah Reinschmidt (violin)
2nd Place: Hannah Lai (violin) 2nd Place: Michael Hickey (cello)
3rd Place: Natalie Tran (cello) 3rd Place: Breanna Shen (violin)
Sr. WINDS Division Jr. WINDS Division
1st Place: Grace Sullivan (flute) 1st Place: Breea Lee Amundson (flute)
2nd Place: Steffi Tetzloff (trumpet) 2nd Place: Sue Simha (flute)
3rd Place: Annika Johnson (French horn) 3rd Place: Sidney Clarke (flute)
Sr. VOICE Division CAMP Scholarship
1st Place: Spencer Ketterling Henry Wang (piano)
2nd Place: Mackenzie Graham
3rd Place: Calli McCartan

2014 WINNERS

Sr. PIANO Division Jr. PIANO Division
1st Place: Jonathan Mattson 1st Place: Jadelynn Zhang
2nd Place: Marisa Lin 2nd Place: Mary Hagan
3rd Place: Mikael Sloane 2nd Place: Grace Cheng
Sr. STRINGS Division Jr. STRINGS Division
1st Place: Mark Prihodko (cello) 1st Place: Matthew Dangerfield (cello)
2nd Place: Elizabeth Frankel (viola) 2nd Place: Megan Dangerfield (violin)
3rd Place: Alex Scheel (violin) 3rd Place: Theodore Pranoto Thayib (cello)
Sr. WINDS Division Jr. WINDS Division
1st Place: Ian McMeeking (bassoon) 1st Place: Jiwon Kim (flute)
2nd Place: Jenna Petersen (flute) 2nd Place: Sidney Clarke (flute)
3rd Place: Ranveer Vasdev (bassoon) 3rd Place: Jessica He (flute)
 3rd Place: Anthony Sinicrope (French Horn)
Sr. VOICE Division
1st Place: Elizabeth Frankel
2nd Place: Abby Schneekloth
3rd Place: Katherine Wright

2013 WINNERS

SR. PIANO Division                                       JR. PIANO Division
1st Place: Henry Wang                                       1st Place: Stephanie Deng
2nd Place: Jonathan Mattson                         2nd Place: Julia Huang
3rd Place: Theodore Pranoto Thayib            3rd Place: Mary Hagan/Felicia Zhang

SR. STRINGS Division                                 JR. STRING Division
1st Place: Katie Anderson (violin)                1st Place: Nicholas Scheel (cello)
2nd Place: David Campeau (violin)               2nd Place: Theodore Pranoto Thayib (cello)
3rd Place: Alex Scheel (violin)                       3rd Place: Megan Dangerfield (violin)

SR. WINDS Division                                      JR. WINDS Division
1st Place: Julia Winemiller (flute)                 1st Place: Steffi Tetzloff (trumpet)
2nd Place: Samantha Woog (bassoon)        2nd Place: Annika Johnson (French horn)
3rd Place: Elden Lai (Saxophone)

SR. VOICE Division
1st Place: Meryl Nath
2nd Place: Lilianne Rothschild
3rd Place: Timothy Fitzgerald

2012 WINNERS

SR. PIANO Division                                       JR. PIANO Division
1st Place: Gavin Mai                                            1st Place: Theodore Pranoto Thayib
2nd Place: William J. Cao                                  2nd Place: Cailyn Johnson
3rd Place: Marisa Lin                                          3rd Place: Isabel Kramlinger

SR. STRINGS Division                                 JR. STRING Division
1st Place: Jennifer Kim (violin)                      1st Place: Alex Scheel (violin)
2nd Place: Katie Anderson (violin)               2nd Place: Elizabeth Frankel (viola)
3rd Place: Jeffrey Park (violin)                       3rd Place: Hannah Lai (violin)

SR. WINDS Division                                      JR. WINDS Division
1st Place: Isaac Johnson (trombone)          1st Place: Samantha Woog (bassoon)
2nd Place: Jenna Petersen (flute)                  2nd Place: Michael Streyle (French horn)
3rd Place: Audrey Wingren (oboe)               3rd Place: Brenna Sherman (flute)

SR. VOICE Division                                      JR. VOICE Division
1st Place: Olivia Tran                                          1st Place: Katherine Wright
2nd Place: Maria Schroeder                            2nd Place: Colleen Henkel
3rd Place: Marissa Wales                                  3rd Place: Claire Wass

2011 WINNERS

SR. PIANO Division                                       JR. PIANO Division
1st Place: Osip Nikiforov                                   1st Place: Henry Wang
2nd Place: Gavin Mai                                          2nd Place: Marisa Lin
3rd Place: William J Cao                                    3rd Place: Cailyn Johnson

SR. STRINGS Division                                 JR. STRING Division
1st Place: Yiqiu Chen (cello)                            1st Place: Michelle Wang (violin)
2nd Place: Jennifer Kim (violin)                    2nd Place: Sarah Juhn (violin)
3rd Place: Kari Sunnaborg (harp)                  3rd Place: Alex Scheel (violin)

SR. WINDS Division                                      JR. WINDS Division
1st Place: Neal Anderson (trumpet)            1st Place: Isaac Johnson
2nd Place: Kiri Bardsley (flute)

SR. VOICE Division                                      JR. VOICE Division
1st Place: Stephanie Sedarski                         1st Place: Maria Schroeder
2nd Place: Tatyana German
3rd Place: Maren Matthias

GUITAR Division
1st Place: John Giesen

2010 WINNERS

SR. PIANO Division                                   JR. PIANO Division
1st Place: Christina Hagan                            1st Place: Gavin Mai
2nd Place: Melanie Vincent                         2nd Place: Katie Anderson
3rd Place: Aaron Anderson                         3rd Place: Cailyn Johnson

SR. STRINGS Division                             JR. STRING Division
1st Place: Aaron Anderson (violin)          1st Place: Jennifer Kim (violin)
2nd Place: Luke Miksanek (violin)            2nd Place: David Campeau (violin)
3rd Place: John Giesen (guitar)                  3rd Place: Katie Anderson (violin)

SR. WINDS Division                                       
1st Place: Irissa Hubka (flute)
2nd Place: Addie Smith (oboe)
3rd Place: Kiri Bardsley (flute)

SR. VOICE Division                                   JR. VOICE Division
1st Place: Evan Johnson                                1st Place: Stephanie Sedarski
2nd Place: Shelley Mihm
3rd Place: Ellie Sutherland

2009 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Evan Johnson
2nd Place: Hannah Bundrick
3rd Place: Kellie Besch

STRINGS Division                              
1st Place: Annemarie Ryu (violin)
2nd Place: Lukas Matern (cello)
3rd Place: Elizabeth Michelson (violin)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Minsoo Kim (clarinet)
2nd Place: Nishanth Peethambaram (flute)
3rd Place: Irissa Hubka (flute)

VOICE Division
1st Place: Kelsey O’Leary
2nd Place: Ian Wichmann
3rd Place: Evan Johnson

2008 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Meghan Chopp
2nd Place: Michael Wang
3rd Place: Farzan Fatemi

STRINGS Division                              
1st Place: Rafael Nuguid (violin)
2nd Place: Aaron Anderson (violin)
3rd Place: Hanna Kim (violin)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Aubrey Lenz (flute)
2nd Place: Minsoo Kim (clarinet)
3rd Place: Kaysie Peterson (French horn)

VOICE Division
1st Place: Meghan Kelly
2nd Place: Allison Alpers
3rd Place: Melanie Josselyn

2007 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Teresa Edwards
2nd Place: Alexander Ryu
3rd Place: Laura Bond

STRINGS Division                              
1st Place: Rafael Nuguid (violin)
1st Place: Elizabeth Michelson (violin)
3rd Place: David Shin (violin)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Kaysie Peterson (French horn)
2nd Place: Matthew Green (trumpet)
3rd Place: Irissa Hubka (flute)

VOICE Division
1st Place: Alissa Kludtke
2nd Place: Aimee Breederland
3rd Place: BreAnna Hanson

Douglas Scholarship: Celeste Johnson (voice & piano)
Sloan Camp Scholarship:
Annemarie Ryu (violin)

2006 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Celeste Johnson
1st Place: Erica Bisby
3rd Place: Evan Johnson

STRINGS Division                              
1st Place: David Shin (violin)
2nd Place: Joshua Rohde (cello)
3rd Place: Eugene Kim (cello)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Tracy Heetland (flute)
2nd Place: Kelly Mason (trumpet)
3rd Place: Matthew Green (trumpet)

VOICE Division
1st Place: BreAnna Hanson
2nd Place: Celeste Johnson
3rd Place: Dan Woolley

Douglas Scholarship: Karen Whidden (voice & piano)
Sloan Camp Scholarship:
Rachel Dunn (strings & voice)

2005 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Hannah Kuipers
2nd Place: Silas Bergen
3rd Place: Esther Liu

STRINGS Division                              
1st Place: Hannah Kuipers (harp)
2nd Place: Eugene Kim (cello)
3rd Place: Joshua Rhode (cello)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Nadia Malek (flute)
2nd Place: Alyssa Edlund (flute)
3rd Place: Carryn Christianson (flute)

VOICE Division
1st Place: Hannah Kuipers
2nd Place: Mariah Ciangiola
3rd Place: Lucas Lesmeister

Douglas Scholarship: Hannah Meline (violin)

2004 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Allison Bond
2nd Place: Celeste Johnson
3rd Place: Emily Heetland

STRINGS Division                              
1st Place: Joshua Rohde (cello)
2nd Place: Hannah Kuipers (harp)
3rd Place: Laura Palmen (viola)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Kristen Sward (flute)
2nd Place: Shannon Edd (flute)
3rd Place: Tracy Heetland (flute)

VOICE Division
1st Place: Laura Ockey
2nd Place: Nathaniel Warner
3rd Place: Lucas Lesmeister

Douglas Scholarship: Mariah Ciangiola (voice)
Sloan Camp Scholarship:
Rachel Kuipers (viola)

2003 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Ryosuke Kita
2nd Place: Christina Smestad
3rd Place: Corrie Anne McMillin

STRINGS Division                              
1st Place: Cyrus Malek (violin)
2nd Place: Erik Rohde (violin)
3rd Place: Hannah Kuipers (harp)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Nadia Malek (flute)
2nd Place: Kristen Sward (flute)
3rd Place: Amanda Wood (flute)

VOICE Division
1st Place: Elizabeth Vogel
2nd Place: Laura Ockey
3rd Place: Bryan Brody

Douglas Scholarship: Blake Bonde (double bass)
Sloan Camp Scholarship:
Rachel Kuipers (viola)

2002 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Justine Liu
2nd Place: John Wang
3rd Place: Shauna Heathman

STRINGS Division                              
1st Place: Blake Bonde (double bass)
2nd Place: Erik Rohde (violin)
3rd Place: Hannah Kuipers (harp)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Faith Dunn (flute)
2nd Place: Nadia Malek (flute)
3rd Place: Stephanie Schmitz (flute)

VOICE Division
1st Place: Ginger Van Vliet
2nd Place: Amita Prakash
3rd Place: Laura Ockey

Douglas Scholarship: Jennifer Bauman (oboe)
Sloan Camp Scholarship:
Amanda Wood (flute)

2001 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Charles Frogner
2nd Place: Katie James
3rd Place: Deirdre Glomski

STRINGS Division                              
1st Place: Rachel Kuipers (viola)
2nd Place: Laura Jean Palmen (viola)
3rd Place: Cyrus Malek (violin)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Stephanie Scheital (French horn)
2nd Place: Rachel Light-Diede (clarinet)
3rd Place: , Nadia Malek (flute)

VOICE Division
1st Place: Amita Prakash
2nd Place: Vanessa Barrett
3rd Place: Ginger VanVliet

Douglas Scholarship: Stephanie Schmitz (flute)
Sloan Camp Scholarship:
Joseph Kuipers (cello)

2000 WINNERS

PIANO Division                                             
1st Place: Justine Liu
2nd Place: Edward Pompeian
3rd Place: Matthew Cascino

STRINGS Division                              
1st Place: Ethan Wood (violin)
2nd Place: Erik Rohde (violin)
3rd Place: Joseph Kuipers (cello)

WINDS Division                                                                     
1st Place: Elizabeth McMillan (bassoon)
2nd Place: Amanda Wood (flute)
3rd Place: Mark Wojahn (flute)

VOICE Division
1st Place: Margo Reeder
2nd Place: Caroline Warner
3rd Place: Sarah Baldus

Douglas Scholarship: Thomas Parisi (viola)
Sloan Camp Scholarship:
Benjamin Dale (cello)
RCTC scholarship:
Matt Bluem, Heather Howe